Dynamická investiční skupina

Do svého nebo do nájmu?

/ O společnosti / Novinky a články / Do svého nebo do nájmu?

Do svého nebo do nájmu?

Ohlédli jsme za trendy bydlení.

V posledních letech byla pro Čechy typická touha po vlastním bydlení a jak se říká „můj dům, můj hrad“. Nyní se vše mění.

 V minulosti, zde byl velký boom stěhování do satelitních městeček v blízkosti Prahy. Lidé byli nadšení z možnosti bydlení relativně blízko hlavního města, kam dojížděli do zaměstnání, byli ve svém, v přírodě, a hlavně v klidu a míru malých komunit, které se zdají bezpečné. Po nějaké době se trend otočil a lidé se začali opět vracet blíže k centru. Důvodů bylo několik. Především vzdálenost od práce/škol a tím zdlouhavé dojíždění, dopravní komplikace, a nedostatečná občanská vybavenost/ infrastruktura, a především rodiny tak měly dojem, že stráví více času odděleně v autech než ve vysněném domě s bazénem.

Mnoho lidí tak raději vyměnilo dům za byt s dobrou dopravní dostupností, ideálním okolím a vybaveností v docházkové vzdálenosti.

V této situaci jsme dodnes. Bohužel ceny bytů a v posledních měsících i sazby hypoték stále rostou, také díky regulacím ČNB, a na vlastní bydlení dosáhne čím dál méně klientů. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla zlepšit. Výstavba je díky pomalým procesům získávání povolení velmi bržděná a nabídka tak pokulhává za poptávkou. Občasné vyvolávání paniky médii také není ku prospěchu.

Zájem o nájmy  tak roste v celé společnosti. Začínající rodiny, rodiny s dětmi, studenti, důchodci i samostatně žijící jednotlivci (singles). Zajímavou skupinou jsou právě singles a např. studenti, kteří se často nedostanou na koleje z kapacitních důvodů, ale velmi často mají zájem o spolubydlení s přáteli v nových bytech, poskytujících větší pohodlí a samostatnost.  Lidé v důchodovém věku buď nikdy neměli zájem o vlastní bydlení a jsou zvyklí na nájemní, případně svou nemovitost prodali kvůli finančním potížím, chtěli se přistěhovat blíže k rodině nebo tak uhradí svůj pobyt v bytech s pečovatelskou službou a část financí rozdělí v rodině. Mladé začínající rodiny s dětmi často na hypotéku nedosáhnou kvůli nízkému příjmu manželů a musí tak počkat například až trochu odrostou děti nebo na kariérní postup. Ty rodiny, které na vlastní bydlení finančně nedosáhnou hledají větší byty s dlouhodobou nájemní smlouvou.

Největší a nejlukrativnější skupinou jsou nyní singles – lidé okolo 30 let, kteří neplánují v nejbližší době rodinu a chtějí si pořádně užít života. Nejsou vázáni na místo či životně důležitou práci.  Není pro ně problém střídat města i zaměstnání.  Nemají problém s krátkodobými nájemními smlouvami, které jsou nejčastější, a bydlením v malém bytě. Další podobnou skupinou jsou cizinci „expats“, kteří přijíždějí za prací a hledají nájem na několik let v dobré lokalitě, blízko místa zaměstnání.

Ať už jsou nájemní smlouvy dlouhodobé nebo krátkodobé, všechny poptávající skupiny spojuje zoufalý nedostatek bytů, a to především ve velkých městech. Sama města na poptávku adekvátně či dostatečně rychle nereagují výstavbou městských bytů a pronajímatelé si tak mohou dovolit zvyšovat ceny nájmů, které zvolna stoupají. Podle realitních kanceláří na jediný byt bývá i několik desítek zájemců a reagovat na dobrou nabídku se musí rychle. Kvalitnější rekonstruované byty nebo dokonce novostavby nabízené k pronájmu jsou velmi žádané a většina klientů je preferuje. Existují již bytové projekty jako je View-Spořilov před výstavbou, kde je možné se předem informovat a zarezervovat pronájem za výhodných podmínek. Každá poptávající skupina, o kterých jsme se zmiňovali výše má jiné požadavky na lokalitu, vybavení, blízkost obchodů, škol, atd.  Tento projekt byl od začátku zaměřen na začínající rodiny a rodiny s dětmi, ale je díky dispozicím bytů je velmi vhodný i pro singles.